چاپ

ونیر های لمینیت لایه های نازکی از مواد سرامیکی هستند که به عنوان روکش روی دندان های طبیعی قرار می گیرند. این نوع ونیر ها از پرسلین ساخته شده و معمولاً با هدف زیبایی دندان ها و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرند.

با نصب لمینت های سرامیکی، دندان ها سفید تر، یکدست تر و زیبا تر به نظر می رسند. ونیر های سرامیکی قادرند عیوب مختلف موجود در دندان ها مانند پریدگی لبه دندان ها، زرد شدن و فاصله زیاد بین دندان ها را برطرف کنند. ونیر های لمینت توسط دندانپزشک زیبایی طی چند جلسه روی دندان ها نصب شده و طول عمری بین ۱۰ تا ۲۰ سال دارند.

 

جنس ونیر لمینت چیست؟

پرسلین یک ماده غیر فلزی و غیر عالی است که خواصی شبیه به شیشه دارد و می تواند به مینای دندان بچسبند. ونیر های پرسلین ظاهر بسیار زیبایی دارند و نسبت به شرایط و محیط دهان و دندان سازگارند. ونیر های لمینت را تنها می توان روی سطح دندان مورد استفاده قرار داد. ضخامت ونیرهای دندان بسته به شرایطی که مورد استفاده قرار می گیرند؛ بین نیم تا ۱.۲ میلی متر متغیرند.

لمینت های سرامیکی دارای رنگ های متفاوتی هستند و با استفاده از سایه زدن می توان رنگ آن ها را دقیقا شبیه دندانهای طبیعی فرد درآورد. جنس سرامیکی لمینت ها حالت نیمه شفاف دارد که موجب می شود درخشندگی زیبایی به دندان ها بدهد.
برخی از لمینت های سرامیکی از لیتیوم سرامیک و برخی دیگر از سرامیک خالص تهیه می شوند که بستگی به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده دارد.
سرامیک به صورت یک پودر محلول در آب که به آن پرسلین فلدسپتیک می گویند روی رفرکتوری دای refractory die توسط تکنسین های لابراتوار لایه گذاری می شود. سپس سرامیک تحت فشار حرارت داده شده و محصول در دمای بالا ذوب شده و لمینت های نهایی داخل قالب با استفاده از تکنیک موم گم شده تولید می شوند.

 

کاربرد لمینت های سرامیکی

اصلی ترین کاربرد ونیر های دندانی، بهبود ظاهر دندان هاست که برای اصلاح دندان های جلو یا پیشین فک مورد استفاده قرار می گیرند. از لمینت های پرسلین میتوان برای تغییر رنگ، شکل، زاویه دندانها و یکدست شدن آنها استفاده کرد.

بنابراین دندان‌هایی که تغییر رنگ داده باشند؛ سائیده شده باشند؛ لبه آنها پریده باشد؛ کج شده باشند یا فضای بسیار زیادی بین آنها وجود داشته باشد و یا از جای خود خارج شده باشند را می توان با لمینت های سرامیکی اصلاح کرد.
استفاده از ونیر های دندانی یک روش انتخابی است و معمولاً به عنوان یک روش درمانی زیبایی در نظر گرفته می شود.
معمولا و نیروهای سرامیکی به درخواست خود بیماران تنها برای زیباترشدن ظاهر چهره شان نصب می شود؛ تا به منظور بهبود ساختار دندان ها یا جلوگیری از تغییر شکل بیشتر آنها.
از لمینت های سرامیکی می توان برای هم تراز کردن دندان های فک بالا و پایین و همچنین تنظیم خط لثه نیز استفاده کرد.
ونیروهای لمینیت دندان برای برطرف کردن مشکلات زیر در دندان ها استفاده می شود:
• دندان‌هایی که به علت درمان روت کانال یا مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین فلوراید تغییر رنگ داده اند.
• وجود پرکردگی های بسیار وسیع که موجب تغییر رنگ دندان شده است
• دندانهایی که در اثر سایش کوتاه شدند.
• دندان هایی که شکسته اند یا لبه آن ها پریده است.
• دندان های کج که از محل خود خارج شده‌اند و یا چرخیده اند.
• دندان هایی که بین آنها فاصله زیادی وجود دارد که با استفاده از لمینت سرامیکی این فاصله ها به حداقل می رسد.
• همچنین لمینت های سرامیکی در اصلاح رنگ دندان هایی که با بلیچینگ و سفید کردن تغییری در آنها ایجاد نمی شود؛ موثرند.

 

تکنولوژی اتصال ونیر لمینت سرامیکی روی دندان

تکنولوژی اتصال ونیر لمینت به مینای دندان شبیه همان تکنولوژی است که هنگام پر کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. در این تکنولوژی یکسری مراحل طی می شود تا لمینت قرار گرفته روی مینای دندان به آن پیوند بخورد. پس از برقراری پیوند بین لمینت های سرامیکی و مینای دندان، این پیوند به صورت یک لایه سیمانی قرار گرفته بین لمینت و مینای دندان عمل می کند و موجب می شود لمینت های سرامیکی مستحکم در جای خود باقی بمانند.

مهارت توانایی دندانپزشک زیبایی یکی از فاکتورهای مهم در انجام موفق لمینیت دندان است اما فاکتورهای دیگری مانند کیفیت لمینت ها، طراح و سازنده لمینت ها و تکنولوژی طراحی و ساخت آنها نیز در زیباتر شدن ظاهر لمینت و دوام و طول عمر آن موثر است.
معمولا طراحی و ساخت لمینت ها بر اساس قالبی که دندانپزشک به لابراتوار می فرستد؛ حدود سه تا چهار روز زمان می بر.د البته این زمان بستگی به تعداد لمینت ها، نحوه طراحی و قالب گیری دندان پزشک نیز دارد و ممکن است بین یک تا دو روز بیشتر شود.
در صورتی که مطب پزشک به سیستم کامپیوتری مجهز باشد این شانس را دارید که لمینت طراحی شده را پیش از آماده شدن در لابراتوار در نرم افزار ببینید و طراحی آن را به شکل دلخواه خود تغییر بدهید.
در صورتی که دندانپزشک از دستگاه کدکم CAD/CAM و نرم افزار مرتبط با آن استفاده کند می تواند با پرینت سه بعدی لمینت سرامیک را در همان جلسه اول در مطب بسازد و روی دندان‌های شما نصب کند.