چاپ

ایمپلنت یک جسم خارجی نیست، بدن آن را پذیرفته و استخوان در اطرافش تشکیل می شود. این استخوان تشکیل شده دردراز مدت باعث ثبات و ماندگاری ایمپلنت خواهد شد.

ایمپلنت های دندانی ریشه های مصنوعی از جنس تیتانیوم هستند که برای جایگزینی دندانهای کشیده شده استفاده می شوند،
هر درمان ایمپلنت دو مرحله دارد:
مرحله اول جراحی قراردهی ریشه فلزی در داخل استخوان که اصطلاحا فیکسچر نامیده می شود.
مرحله دوم آماده سازی روکش سرامیک هم رنگ دندان و متصل کردن آن ریشه است.
برای انجام مرحله اول و یا جراحی، لازم است محیط دهان بیمار به لحاظ کیفیت لثه ها مورد بررسی قرارگیرد.
بدین منظور فضای استخوانی مناسب جهت قراردادن ایمپلنت به کمک اسکن های سه بعدی دندان پزشکی بررسی می گردد، سپس جراح با کمک معاینات بالینی و اسکن های موجود، اندازه مناسب ایمپلنت را معین می نماید تا در زمان جراحی در داخل استخوان قرار گیرد
ایمپلنت یک جسم خارجی نیست، بدن آن را پذیرفته و استخوان در اطرافش تشکیل می شود. این استخوان تشکیل شده دردراز مدت باعث ثبات و ماندگاری ایمپلنت خواهد شد.

بعد از معاینات اولیه در ابتدا فیکسچر یا همان قسمت ریشه ایی پروتز با استفاده از جراحی کوچکی در داخل فک و به جای دندان از دست داده شده، جای گذاری می‌گردد و بعد از اطمینان از ثبات آن که معمولاً ۴ الی ۶ ماه به طول می‌انجامد، قسمت رویی یا همان تاج دندان (Crown) گذاشته می‌شود. اگر فردی دندان خود را از دست بدهد ایمپلنت در اندازه همان ریشه به جای آن قرار داده می‌شود. ایمپلنت‌ها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی می‌باشند. ایمپلنت‌ها توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل می‌گردند و توسط دستگاه‌های بسیار دقیق ساخته می‌شود. به دلیل خصوصیات ذکرشده برای ایمپلنت دندان، هنگامی در فک بیمار قرار بگیرد، یک جسم خارجی به‌شمار نمی‌رود و با قرارگرفتن در فک بیمار با آن سازگار می‌شود. ایمپلنت باعث رشد استخوان‌های کنار دندان هم می‌شود و از تحلیل استخوان فک جلوگیری به عمل می‌آورد.
به‌طور کلی برای گذاشتن ایمپلنت دندان چندین مرحله باید انجام شود تا قطعات تشکیل دهنده در کنار یکدیگر قرار گیرند و بیمار بتواند به جای دندان طبیعی از آن استفاده کند. ایمپلنت از نظر ظاهری مشابه دندان طبیعی است و در دهان همان حس طبیعی را برای جویدن القا می‌کند و سوء هاضمه ایجاد شده بر اثر ناتوانی در جویدن غذا را برطرف می‌نماید.