بلاگ

اکثر دندان‌های شیری کودکان به ترتیب خاصی در می‌آیند. اگر چه ممکن است زمان دقیق رویش آن‌ها با هم تفاوت داشته باشد، اما در مقاله حاضر می‌توانید با کلیات دوره‌ای آشنا شوید که به تدریج بیست مروارید کوچک و درخشان از لثه‌ها بیرون می‌زند.


بهترین کار این است که فرزندتان را در بازه سنی 6 تا 12 ماهگی به کلینیک دندانپزشکی ببرید تا دندانپزشک بتواند مشکلات دهان و دندان را پیش از ضرورت یافتن درمان پیش‌بینی و از بروز آن‌ها جلوگیری کند. به علاوه دندانپزشک احتمال پوسیدگی دندان را ارزیابی می‌کند، عادت‌های آسیب زننده به دندان‌ها را تشخیص می‌دهد و برنامه پیشگیری ویژه‌ای را برای مادر و نوزاد تهیه می‌کند. جهت مشاوره یا رزرو نوبت با متخصصان کلینیک پردیس با ما در ارتباط باشید.


کودکان پیش از این که فک به اندازه کافی برای جایگیری تمام دندان‌های دائمی بزرگ شود به دندان نیاز دارند. بنابراین دندان‌های شیری به معنای واقعی حکم شروع کننده را دارد.

علائم درآمدن دندان شیری کودک

زمانی که برای اولین بار دندان های کودک رویش پیدا می‌کند، لثه کودک آزرده شده و حساس می‌شود. برای آن که درد حاصل از رویش دندان تسکین یابد، با انگشت تمیز، یک قاشق کوچک و سرد و یا پارچه مرطوب و تمیز، به آرامی لثه کودکان را مالش دهید. حلقه‌های پلاستیکی که مخصوص تسکین درد حاصل از دندان در آوردن هستند نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. جویدن این حلقه های پلاستیکی به کاهش درد و ناراحتی حاصل از رویش دندان کمک می‌کند.

اگر همچنان کودکتان نسبت به درد حاصل از رویش دندان، بی‌قرار بود حتما با دندانپزشک و پزشک مشاوره کنید. بیشتر کودکان وقتی به سن 3 سالگی می‌رسند، دارای سری کامل دندان‌‌های شیری که شامل 20 دندان می‌شود هستند.

چارت زمانی درآمدن دندان شیری کودک

دندان‌های شیری در فاصله زمانی بین 6 ماهگی تا 1 سالگی در دهان کودک ظاهر می‌شوند، و علاوه بر اینکه که فضای مورد نیاز جهت رویش دندان‌های دائمی در قوس فکی را ایجاد می‌کنند، سبب می‌شوند که کودک بتواند غذا بخورد و صحبت کند. گاهی واژه دندان‌های کودکی نیز به سیستم دندانی شیری اطلاق می‌شود. دندان‌های شیری نیز به اندازه دندان‌های دائمی دارای اهمیت هستند.

به طور معمول، دندان‌های شیری در فاصله زمانی بین 6 ماهگی تا 1 سالگی در دهان کودک ظاهر می‌شوند. این دندان‌ها سبب می‌شوند که کودک بتواند غذا بخورد و صحبت کند. از سوی دیگر، دندان‌های شیری سبب می‌شوند که فضای مورد نیاز جهت رویش دندان‌های دائمی در قوس فکی حفظ شود.

دندان‌های شیری با رشد کردن دندان‌های دائمی به بیرون رانده می‌شود. هنگامی که دندان‌های دائمی رشد کند و از استخوان فک وارد فضای دهان شود، باعث تحلیل رفتن ریشه‌های دندان‌های شیری می‌شود.

میزان اهمیت دندان شیری برای کودک

دندان‌های نوزاد یا شیری به دلایل متعدد مهم است. این دندان‌ها علاوه بر این که به کودک اجازه می‌دهد تا به طور طبیعی غذا را بجود و به وضوح صحبت کند، بستر را برای رویش دندان‌های دائمی آماده می‌کند.

اثرات مکیدن انگشت و پستانک بر روی دندان شیری کودک

عادت‌های مکیدن پستانک و انگشت شست معمولاً زمانی دردسرساز می‌شود که مدتی طولانی ادامه داشته باشد. اکثر کودکان این عادت‌ها را خود به ‌خود ترک می‌کنند، اما اگر کودک عادت مکیدن انگشت شست یا دیگر انگشتان را پس از سه سالگی کنار نگذارد، دندانپزشک اطفال استفاده از وسایل دهانی مخصوص را پیشنهاد می‌دهد.

تمیز کردن دندان شیری کودک

مسواک زدن پلاک‌های باکتریایی عامل پوسیدگی را از روی دندان پاک می‌کند. روزانه حداقل یک بار قبل از خواب با استفاده از مسواک نرم با سر کوچک، ترجیحاً مسواک مخصوص کودکان دندان‌های شیری فرزندتان را مسواک بزنید.

زمان شروع استفاده از خمیر دندان و میزان مورد نیاز آن برای کودک

هر چه زودتر بهتر! لثه‌های نوزاد را از همان بدو تولد با مسواک نرم مخصوص نوزادان یا دستمال مرطوب تمیز کنید. به محض درآمدن دندان‌ها نیز آن‌ها را دو بار در روز با مسواک نرم با اندازه مناسب سن کودک و خمیردندان فلورایددار مسواک بزنید. برای مسواک زدن دندان‌های کودکان کوچک‌تر از دو سال به اندازه یک دانه برنج خمیردندان روی مسواک بگذارید و این مقدار را برای کودکان 2 تا 5 سال به اندازه نخود افزایش دهید. خود نیز بر مسواک زدن فرزندتان نظارت داشته باشید یا در صورت لزوم دندان‌هایش را مسواک بزنید. به خاطر داشته باشید که خردسالان نمی‌توانند خود دندان‌هایشان را به خوبی تمیز کنند. کودکان باید خمیردندان اضافی را پس از مسواک زدن بیرون بریزند و قورت ندهند.

نکاتی برای ایجاد عادت مسواک زدن دندان شیری در کودکان

    هنگام مسواک زدن یک ترانه شاد و کودکانه بخوانید.
    اجازه دهید فرزندتان با مسواک بازی کند تا به در دهان گذاشتن آن عادت کند.
    اگر خودتان دندان‌های کودک را مسواک می‌زنید، از او بخواهید روی مبل یا کف زمین دراز بکشد و سرش را روی پایتان بگذارید.
    مسواک زدن را به یک عادت روزمره صبحگاهی و شبانگاهی تبدیل کنید که هیچ وقت فراموش یا ترک نمی‌شود.
    دندان‌ها را با هم مسواک بزنید.
    از یک حیوان عروسکی به عنوان مدل مسواک زدن استفاده کنید یا حتی مسواک را در دست عروسک بگذارید و حرکت دهید.
    برای این که کودک دهانش را باز کند از او بخواهید مانند شیر یا خرس غرش کند.

چرا باید نگران پوسیدگی دندان شیری کودکان باشیم، وقتی در نهایت می‌افتند

دندان‌های شیری نخستین مجموعه دندان‌های انسان است که اهمیت بسیاری نیز دارد. دندان‌های شیری محکم و سالم این امکان را برای کودک فراهم می‌آورد تا غذا را به راحتی بجود، به وضوح صحبت کند و سالم و زیباتر به نظر برسد. همچنین اگر شکستگی و آسیب‌دیدگی دندان‌های شیری به موقع درمان نشود، سلامت عمومی کودک نیز به خطر می‌افتد. به علاوه دندان‌های شیری فضا را برای دندان‌های دائمی حفظ می‌کند تا آنها در زمان مناسب در محل صحیح دربیایند. در واقع جوانه دندان‌های دائمی از همان بدو تولد دقیقاً زیر دندان‌های شیری قرار دارد. پوسیدگی شدید دندان‌های شیری گسترش می‌یابد و کمکی به رشد مناسب دندان‌های دائمی نمی‌کند. بنابراین خوشایند بودن نخستین ویزیت دندانپزشکی و اضطراب نداشتن کودک بسیار مهم است؛ چنانچه فقط زمانی فرزندتان را به دندانپزشکی ببرید که مشکلی وجود داشته باشد، مسلماً درد و نگرانی اجازه نمی‌دهد کودک خاطره خوبی از دندانپزشکی پیدا کند.

اولین ویزیت دندانپزشکی کودک باید از چه زمانی آغاز شود؟

انجمن دندانپزشکی آمریکا ADA توصیه می‌کند که اولین معاینه دندانپزشکی کودک در فاصله زمانی 6 ماه پس از رویش اولین دندان شیری صورت بگیرد و این ویزیت دندانپزشکی حداکثر تا تولد 1 سالگی کودک انجام بگیرد. به بیان دیگر اولین معاینه دندانپزشکی کودک نباید بیشتر از 1 سال پس از تولد وی به تعویق بیفتد.

معاینه دندانپزشکی در سنین ابتدایی زندگی کودک، سبب می‌شود چکاپ کاملی از دهان و دندان او به عمل آید. علاوه بر اینکه پوسیدگی دندان و دیگر مشکلات دهان و دندان توسط دندانپزشک تشخیص داده می‌شود، دندانپزشک این فرصت را دارد که نحوه صحیح رعایت بهداشت دهان و دندان را به والدین کودک آموزش دهد و اثرات عادات مضر دهانی مانند مکیدن انگشت را مورد ارزیابی قرار دهد.

تعداد ویزیت دندانپزشکی مورد نیاز برای حفظ سلامت دندان شیری کودکان

توصیه می‌شود فرزندتان را هر 6 ماه یک بار برای ویزیت به دندانپزشکی ببرید تا از پوسیدگی و دیگر مشکلات دهان و دندان جلوگیری شود. دندانپزشک اطفال زمان و تعداد ویزیت‌ها را با توجه به سلامت فردی دهان و دندان‌ها تعیین می‌کند.

 

کلینیک دندانپزشکی پردیس با بیش از دو دهه سابقه در ارائه خدمات تخصصی و ویژه به بیماران خود ، آماده است تا همچنان طبق استانداردهای روز دنیا و مطابق با پروتکل های بهداشتی و در فضایی عاری از هرگونه استرس و آلودگی ، خدمات خود را به شما گرامیان عرضه نماید . این مرکز دندانپزشکی با عقد قرارداد با بیش از 10 بیمه تکمیلی ، روند درمان و دغددغه ی هزینه های ناشی از آن را به حداقل رسانیده است .

همین جا کنار شما هستیم ...

قم - پردیسان - بلوار شهروند - خیابان البرز - کوچه 17

komehgroup@gmail.com